Product Information
| UPC | 810070688592 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R68859 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Fully-Rifled Barrel |
| Additional Feature 2 | Improved Twin Action Bars |
| Additional Feature 3 | Monte Carlo Comb |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Type | Rifled |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | Fully Rifled Bore |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Glass Bead-Blasted Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 47.5 |
| Model | 870 Fieldmaster |
| Overall Length | 40.5" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 47.5 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | Adjustable Rifle Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Weight | 7 lbs. |
| Width | 7 |

