Product Information
| UPC | 043125015603 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | B14R001L |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Adjustable Trigger |
| Additional Feature 2 | No. 6 Barrel |
| Additional Feature 3 | QD Flush Sling Mounts |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Dikar/ BPI |
| ATF Model | B-14R |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 18" |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 10 + 1 |
| Checkering | No |
| Color | Black |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.05 X 9.35 X 45.70 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | Black |
| Firearm Type | Rifle |
| Grip Material | Synthetic Stock Molded Mini-Chassis Stock |
| Grip Type | Molded Mini-Chassis Stock |
| Hand | Left Hand |
| Height | 3 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Left Hand | Yes |
| Length | 46 |
| Model | Rimfire Series |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Other Features | THREADED 1/2-28, |
| Overall Length | 38" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 46.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 11.1 |
| Sights | No |
| Special | Left Hand Threaded Barrel |
| Stock Color | GREY |
| Stock Material | Polymer |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 11.1 |
| Weight (lbs) | 9.25 |
| Width | 9 |

