Product Information
| UPC | 8053800946803 |
|---|---|
| Manufacturer | Charles Daly Chiappa |
| Manufacturer Part Number | 930.364 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Gas Operated |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | LANDOR ARMS / CF USA |
| ATF Model | HYDRA 902 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 18.7" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | Mobil |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | BLACK |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Illuminated Reticle | False |
| Number of Magazines | 2 5 rd. |
| Overall Length | BP: 31.5" | AR: 37.5" |
| Package Height | 3.6 |
| Package Length | 44.0 |
| Package Width | 13.0 |
| Product Type | Shotgun |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 19.85 |
| Sights | Flip Up Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Weight | 19.85 |
| Checkering | No |
| Color | Black |
| Dimension | 4.00 X 13.45 X 44.05 |
| Height | 4 |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 44.0500 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | Hydra 902 |
| Montecarlo | No |
| Other Features | BULLPUP LOWER & AR-12 LOWER |
| Recoil Pad | Yes |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | TACTICAL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | No |
| Width | 13.4500 |

