Product Information
| UPC | 810021510583 |
|---|---|
| Manufacturer | Barrett Firearms |
| Manufacturer Part Number | 18492 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Adjustable/Folding Stock |
| Additional Feature 2 | Quick Change Barrel/Bolt |
| Additional Feature 3 | M-LOK Rail System |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | BARRETT FIREARMS MFG. INC. |
| ATF Model | MRAD |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Fluted |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Tungsten Grey Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Tactical Stock Tungsten Grey |
| Grip Type | Tungsten Grey |
| Hand | Right Hand |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | ALUMINUM |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Overall Length | 47.4" |
| Package Height | 6.6 |
| Package Length | 52.5 |
| Package Width | 17.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 43.85 |
| Sights | Optic Ready |
| Stock Description | Folding w/Adjustable LOP |
| Stock Finish Group | Gray |
| Trigger | Match |
| Weight | 13.19 lbs |
| Weight Range | 13 lbs to 13.99 lbs |
| Checkering | No |
| Color | Tungsten |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 6.50 X 16.85 X 53.75 |
| Height | 6.5000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 53.7500 |
| Made in the USA | MADE IN THE USA |
| Model | MRAD |
| Other Features | 21.75" MOA M1913 TOP RAIL. |
| Recoil Pad | Yes |
| Stock Color | TUNGSTEN |
| Stock Material | ALUMINUM |
| Stock Type | Folding |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | No |
| Weight (lbs) | 13.3 |
| Width | 16.8500 |

