Product Information
| UPC | 810021510576 |
|---|---|
| Manufacturer | Barrett Firearms |
| Manufacturer Part Number | 18491 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Adjustable/Folding Stock |
| Additional Feature 2 | Quick Change Barrel/Bolt |
| Additional Feature 3 | M-LOK Rail System |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | BARRETT FIREARMS MFG. INC. |
| ATF Model | MRAD |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Fluted |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Tactical Stock Flat Dark Earth |
| Grip Type | Flat Dark Earth |
| Hand | Right Hand |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | ALUMINUM |
| Model | MRAD |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Overall Length | 47.4" |
| Package Height | 6.3 |
| Package Length | 53.8 |
| Package Width | 17.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 44.4 |
| Sights | Optic Ready |
| Stock Description | Folding w/Adjustable LOP |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Type | Folding |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Trigger | Match |
| Weight | 13.19 lbs |
| Weight Range | 13 lbs to 13.99 lbs |

