Product Information
| UPC | 098289111524 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O2020XE-TT |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Upswept Beavertail Grip Safety |
| Additional Feature 2 | Skeletonized Hammer |
| Additional Feature 3 | Black Slide |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | COLT'S PT.F.A. MFG. CO. |
| ATF Model | DELTA ELITE |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | National Match |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 5.0" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Barrel Type | Stainless Steel |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 8 + 1 |
| Color | Black |
| Description | Upswept Beavertail Grip Safety |
| Dimension | 2.80 X 8.85 X 15.30 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | STAINLESS STEEL |
| Finish Color | Two-Tone |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grip Material | Steel Frame Black Composite Steel Frame |
| Grip Type | Black Composite |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 2.9000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.2500 |
| Material | Carbon Steel |
| Model | Delta Elite |
| Number of Magazines | 1 8 Rd. |
| Overall Length | 8.5" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 15.6 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Government Delta Elite |
| Shipping Weight | 4.45 |
| Sights | Novak |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 35 oz |
| Weight (oz) | 38.5000 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 8.6500 |

