Product Information
| UPC | 810172122253 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV10-3PAD00 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Picatinny End Rail |
| Additional Feature 2 | 1 Slot M-LOK Gen 3 Handguard |
| Additional Feature 3 | Pivoting, Single Stage Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| Barrel Length | 5.5" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 33 |
| Color | Arctic Delta |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Arctic Delta Camo |
| Finish Type | CAMO |
| Grip Material | Black Polymer |
| Grip Type | Black Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | POLYMER |
| Model | VECTOR SDP |
| NFA Thread Pattern | 9/16×24 |
| Number of Magazines | 1 33 rd. |
| Overall Length | 15.35" |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Front/Rear Flip Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Size | Full Size |
| Special | Threaded Barrel |
| Subcategory | Other Handguns |
| Weight | 0.0 |

