Product Information
| UPC | 840290529160 |
|---|---|
| Manufacturer | Christensen Arms |
| Manufacturer Part Number | 801-15041-01 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | .30-06 SPRINGFIELD |
| Capacity | 4 + 1 |
| Muzzle | RFR Muzzle Brake |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Trigger | Adjustable TriggerTech |
| Weight | 10.75 |

