Product Information
| UPC | 043125000937 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | BPR38-7PRC |
| Accessories | Muzzle Brake |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | CURE Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Carbon Fiber Barrel |
| Caliber/Gauge | 7MM PRC |
| Capacity | 3 |
| Color | Sniper Gray |
| Finish | Cerakote |
| Hand | Right Hand |
| Material | STEEL |
| Model | Premier Series |
| Muzzle | Omni Muzzle Brake |
| Overall Length | 46.50" |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Stock Type | Carbon Fiber |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Trigger | TriggerTech |
| Weight | 5.75 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |

