Product Information
| UPC | 011356326751 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32675 |
| Accessories | 1 Magazine |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Medium Heavy Fluted |
| Barrel Length | 16.5" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 10 |
| Color | Coyote |
| Description | Accutrigger, Detachable Box Magazine |
| Finish | Cerakote |
| Grip Material | SYNTHETIC |
| Hand | Right Hand |
| Model | 110 |
| Muzzle | Threaded |
| Overall Length | 36.76" |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Stock Description | AccuStock w/AccuFit V2 |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 8 lbs |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |

