Product Information
| UPC | 682146890143 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HMFN6ARCGL |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | 6MM ARC |
| Capacity | 5 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Material | ALUMINUM |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Overall Length | 43.50" |
| Rate of Twist | 1:7.5" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Trigger | HACT 2-Stage |
| Weight | 6 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |

