Product Information
| UPC | 043125001606 |
|---|---|
| Manufacturer | Connecticut Valley Arms / CVA |
| Manufacturer Part Number | CR2201 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Barrel Length | 18" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 10 |
| Color | Tungsten |
| Finish | Matte |
| Hand | Right Hand |
| Material | STEEL |
| Model | Cascade |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Green |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 0.0 |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |

