Product Information
| UPC | 098289005342 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | ANACONDA-SP6RTS |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Colt's MFG |
| ATF Model | ANACONDA |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | Recessed Target Vent Rib |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 6" |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| Capacity | 6 |
| Color | Silver |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Dimension | 2.85 X 8.65 X 15.30 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Semi-Bright Stainless Steel |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Semi-Bright Stainless Steel |
| Frame Finish | Stainless |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grip Material | Steel Frame Black Hogue Overmold Grips Steel Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.5 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | Anaconda |
| Muzzle | Plain |
| Overall Length | 13" |
| Package Height | 2.7 |
| Package Length | 15.0 |
| Package Width | 8.4 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-20" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 5.4 |
| Sights | Red Ramp Front/Adjustable Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Stock Material | Polymer |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | STANDARD |
| Weight | 5.4 |
| Weight (oz) | 53 |
| Width | 9 |

