Product Information
| UPC | 725327940555 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2-605EX39 |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Extended Ejector Rod |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | 605 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Polished |
| Barrel Length | 3" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| Capacity | 5 |
| Case | Nanuk |
| Color | Silver |
| Condition | New |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Polished |
| Dimension | 4.70 X 10.05 X 13.00 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Satin Stainless Steel |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Designation | X-LARGE |
| Frame Finish | Polished |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grip Material | Steel Frame Altama Walnut Grips Steel Frame |
| Grip Type | Altama Walnut Grips |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 4.4 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Nanuk Case |
| Length | 6.5 |
| Material | STEEL |
| Model | 605 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Overall Length | 7.5" |
| Package Height | 4.7 |
| Package Length | 13.0 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Executive Grade |
| Shipping Weight | 4.7 |
| Sights | Brass Rod Front Sight |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Size | Compact |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Weight | 23.52 oz. |
| Weight (oz) | 24 |
| Width | 1.4 |
| Stock Material | Wood |

