Product Information
| UPC | 098289113825 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O1082CCU-OR |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | National Match |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Color | Black |
| Finish | Black PVD |
| Finish Color | MATTE |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Carbon Steel Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Black Ion Bond |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Grip Material | G10 |
| Hammer Type | BOBBED |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | Carbon Steel |
| Model | Combat Unit |
| Number of Magazines | 1 |
| Overall Length | 8.50" |
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Series | Government |
| Shipping Weight | 8.2 |
| Sights | Novak Front & Rear |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 2.50 lbs |
| Weight (oz) | 40 |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |

