Product Information
| UPC | 098289111470 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O1970CCS |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Undercut Trigger Guard |
| Additional Feature 2 | Dual Recoil Spring |
| Additional Feature 3 | National Match Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Colt's PT F.A. Mfg. Co. |
| ATF Model | Government |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | National Match |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 5.0" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Barrel Type | Stainless Steel Match Grade |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 8 + 1 |
| Color | Black |
| Description | Series 70 Firing System |
| Dimension | 2.80 X 15.30 X 8.70 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Forged Carbon Steel |
| Finish Color | Blue |
| Finish Type | Blued |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Carbon Steel Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Blued |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Grip Material | Steel Frame G10 Checkered Blue Steel Frame |
| Grip Type | G10 Checkered Blue |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.5 |
| Material | Carbon Steel |
| Model | 1911 |
| Muzzle | Plain |
| Number of Magazines | 1 8 Rd. |
| Other Features | NATIONAL MATCH BARREL |
| Overall Length | 8.5" |
| Package Height | 2.6 |
| Package Length | 14.8 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Government |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | Novak Adjustable Fiber Optic |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 36.0 oz. |
| Weight (oz) | 38.5000 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 9 |

