Product Information
| UPC | 098289113450 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O5070XE-OR |
| Accessories | 1 Magazine |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | National Match |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 8 + 1 |
| Color | Silver |
| Description | Optics Ready |
| Dimension | 2.85 X 8.65 X 15.20 |
| Finish | Polished |
| Finish Color | Polished |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Stainless |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Grip Material | G10 |
| Hammer Type | BOBBED |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | ALUMINUM |
| Model | Gold Cup Trophy |
| Number of Magazines | 1 |
| Overall Length | 8.50" |
| Product Type | 1911 |
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Series | Trophy |
| Shipping Weight | 8.0 |
| Sights | FS: Fiber Optic / RS: Bomar |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Trigger | 3 Hole |
| Weight | 2.38 lbs |
| Weight (oz) | 38 |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |

