Product Information
| UPC | 098289111050 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O4840XE |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Upswept Beavertail Grip Safety |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Colt's PT F.A. Mfg. Co. |
| ATF Model | Commander |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | 4.25" |
| Barrel Length | 4.25" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Type | Stainless Steel Match Grade |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 8 + 1 |
| Color | BLUED |
| Dimension | 2.75 X 8.65 X 16.70 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | BLUE |
| Finish Color | Blue |
| Finish Type | Blued |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Finish | Blued |
| Frame Material | ALLOY |
| Grip Material | Alloy Frame G10 Checkered Black Cherry Alloy Frame |
| Grip Type | G10 Checkered Black Cherry |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.7500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 16.7000 |
| Material | ALUMINUM |
| Model | Lightweight Commander |
| Muzzle | Plain |
| Number of Magazines | 1 8 Rd. |
| Overall Length | 7.75" |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 15.1 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Manual/Grip/Firing Pin |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Lightweight Commander |
| Shipping Weight | 4.1 |
| Sights | Novak |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Blued Carbon Steel |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Stock Type | Alloy Frame / G10 Checkered Black Cherry Grips |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 29.4 oz. |
| Weight (oz) | 29.4000 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 8.6500 |

