Product Information
| UPC | 602686117319 |
|---|---|
| Manufacturer | Kahr Arms |
| Manufacturer Part Number | CT4543 |
| Action | Striker Fired |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Kahr Arms |
| ATF Model | CT 45 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.04" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 + 1 |
| Color | STAINLESS |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 2.70 X 8.55 X 10.10 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Black Polymer |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Grip Material | Polymer Frame Black Polymer Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Height | 5.3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6.6 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Number of Magazines | 1 7 rd. |
| Overall Length | 6.57" |
| Package Height | 5.3 |
| Package Length | 11.0 |
| Package Width | 9.25 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | No Safety |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Standard |
| Shipping Weight | 2.2 |
| Sights | White Bar Dot |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 2.2 |
| Weight (oz) | 23.7000 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 1 |
| Ambidextrous Safety | No |
| State Restriction (CA) | NO SALE TO CALIFORNIA |

