Product Information
| UPC | 602686047319 |
|---|---|
| Manufacturer | Kahr Arms |
| Manufacturer Part Number | CW9093 |
| Package Width | 8.3 |
| Scope Cover Included | False |
| Weight | 1.85 |
| Shipping Weight | 1.85 |
| Sights | RS: White Bar-Dot FS: Pinned |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Grip Material | Polymer Frame Textured Polymer Polymer Frame |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Package Length | 10.2 |
| Package Height | 2.3 |
| Overall Length | 6.32" |
| Number of Magazines | 1 7 Round |
| ATF Model | CW 9 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 7 + 1 |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Type | Textured Polymer |
| Illuminated Reticle | False |
| Height | 4.5 |
| Length | 6 |
| Width | 0.9 |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Manufacturer | Kahr Arms |
| Barrel Length | 3.6" |
| Action | Striker Fired |
| Additional Feature 1 | California Compliant |
| Adjustable Objective | False |

