Product Information
| UPC | 858763007367 |
|---|---|
| Manufacturer | SAR Arms |
| Manufacturer Part Number | K245CBL |
| Accessories | 2 Mags |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | SARSILMAZ / SAR |
| ATF Model | K2-45C |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.2" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 13 + 1 |
| Country of Origin | TR |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | BLACK |
| Finish Color | Black |
| Finish Type | Black |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Description | Black Steel with Picatinny Rail & Beavertail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Steel |
| Grip Material | Steel Frame Black Steel Frame |
| Grip Type | Black |
| Hand | Right Hand |
| Height | 5.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 6.7 |
| Material | STEEL |
| Number of Magazines | 2 13 rd. |
| Overall Length | 7.8" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 11.7 |
| Package Width | 8.7 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Manual |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Compact |
| Shipping Weight | 3.95 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Size | Compact |
| Slide Description | Serrated Black Steel |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 3.95 |
| Width | 1 |

