Product Information
| UPC | 725327626367 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-G3XSR9031 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Striker Fired |
| Additional Feature 1 | Front Slide Serrations |
| Additional Feature 2 | Picatinny Rail (Mil-STD 1913) |
| Additional Feature 3 | Gen 3 Trigger System |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas / Taurus |
| ATF Model | G3X |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | 3.20" Stainless Steel |
| Barrel Length | 3.2" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Color | Black |
| Country of Origin | BR |
| Dimension | 2.00 X 6.10 X 12.40 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black Tenifer |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Grip Material | Polymer Frame Black Polymer Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Height | 5.1 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 6.3 |
| Material | POLYMER |
| Model | G3X |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Other Features | PICATINNY RAIL |
| Overall Length | 6.3" |
| Package Height | 1.8 |
| Package Length | 12.3 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Striker Block/Trigger |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.2 |
| Sights | Black Serrated |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Size | Compact |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 2.2 |
| Weight (oz) | 22.6000 |
| Width | 1.2 |

