Product Information
| UPC | 725327941712 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-TX22131O |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Striker Fired |
| Additional Feature 1 | Micro Red Dot Optic Cut |
| Additional Feature 3 | Picatinny Rail |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus |
| ATF Model | TX |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Length | 3.5" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 13 + 1 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Description | Optics Ready |
| Dimension | 2.00 X 6.10 X 9.90 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | BLACK |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | GREEN |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | OD Green w/Black Controls |
| Frame Material | Polymer |
| Frame Size | Compact |
| Grip Material | Polymer Frame ODG Frame Polymer Frame |
| Grip Type | ODG Frame |
| Height | 5.44 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 7.06 |
| Material | ALUMINUM |
| Model | TX22 |
| Number of Magazines | 2 13 rd. |
| Overall Length | 6.7" |
| Package Height | 1.9 |
| Package Length | 9.9 |
| Package Width | 6.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Safety | Manual/Striker Block/Trigger |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.75 |
| Sights | White Dot Adjustable Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |
| Special | Threaded Barrel |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 1.75 |
| Weight (oz) | 17.3000 |
| Width | 1.25 |


