Product Information
| UPC | 098289020246 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | LE6920-OEM1 |
| Accessories | Flash Hider |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | A2 Front Sight |
| Additional Feature 2 | No Furniture |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Colt Defense |
| ATF Model | AR-15 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Chrome Lined |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.1" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Type | 1:7 |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 0 |
| Checkering | No |
| Color | Black |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.15 X 8.75 X 40.60 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | A2 Pistol Grip |
| Grip Type | A2 Pistol Grip |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 41 |
| Material | ALUMINUM |
| Model | LE6920-OEM1 |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Other Features | A2 FRONT SIGHT, |
| Overall Length | 35.5" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 40.9 |
| Package Width | 8.6 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7 |
| Receiver | Matte Black |
| Receiver Description | Matte Black |
| Recoil Pad | No |
| Safety | Lever Action |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Carbine |
| Shipping Weight | 6.95 |
| Sights | A2 Front |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| Stock Color | NONE |
| Stock Material | NO STOCK |
| Subcategory | Modern Sporting Rifles |
| Swivel Studs | No |
| Trigger | Standard |
| Weight | 6.54 lbs |
| Weight Range | 4.00 lbs to 5.99 lbs |
| Width | 9 |

