Product Information
| UPC | 840290529016 |
|---|---|
| Manufacturer | Christensen Arms |
| Manufacturer Part Number | 801-15036-02 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16.25" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber/Gauge | 7mm BC |
| Capacity | 4 + 1 |
| Muzzle | RFR Muzzle Brake |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 10.5 |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Green |
| Trigger | Adjustable TriggerTech |
| Weight | 10.5 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |

