Product Information
| UPC | 682146889956 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HFN308PR |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 |
| Color | Camo |
| Finish | Matte |
| Hand | Right Hand |
| Material | ALUMINUM |
| Model | 1500 |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Overall Length | 45.25" |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | 3 Position |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Trigger | HACT 2-Stage |
| Weight | 7.75 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |

