Product Information
| UPC | 810070689698 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R84297 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | LTR Fluted Barrel |
| Additional Feature 2 | X-Mark Pro Adjustable Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Black Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Tactical Stock Black Magpul Hunter Stock |
| Grip Type | Black Magpul Hunter Stock |
| Hand | Right Hand |
| Illuminated Reticle | False |
| Model | 700 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Overall Length | 39.5" |
| Package Height | 4.7 |
| Package Length | 48.4 |
| Package Width | 10.6 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 12.7 |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Type | Magpul Hunter |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 12.7 |
| Barrel Description | Heavy Threaded Steel |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Material | STEEL |
| Muzzle | Threaded |
| Safety | Manual Thumb |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Stock Description | Fixed Magpul Hunter |
| Stock Finish Group | Black |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |

