Product Information
| UPC | 810070689681 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R84296 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 2 | X-Mark Pro Adjustable Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Black Cerakote |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Tactical Stock Black Magpul Hunter Stock |
| Grip Type | Black Magpul Hunter Stock |
| Hand | Right Hand |
| Illuminated Reticle | False |
| Model | 700 |
| Overall Length | 39.5" |
| Package Height | 4.8 |
| Package Length | 48.4 |
| Package Width | 10.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 12.85 |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Type | Magpul Hunter |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 12.85 |


