Product Information
| UPC | 810070689988 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R84223 |
| Action | Bolt Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 + 1 |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | MATTE BLUED |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic w/ Gry Inserts |
| Grip Type | Black Synthetic w/ Gry Inserts |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 48.7 |
| Model | 700 |
| Overall Length | 46.5" |
| Package Height | 3.3 |
| Package Length | 48.6 |
| Package Width | 7.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.45 |
| Sights | No Sights |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 10.45 |
| Width | 7 |

