Product Information
| UPC | 810070689773 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R27264 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | X-Mark Pro Adjustable Trigger |
| Additional Feature 2 | 416 SS Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic w/ Gry Inserts |
| Grip Type | Black Synthetic w/ Gry Inserts |
| Height | 3.2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 47.4 |
| Overall Length | 43.6" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 47.4 |
| Package Width | 7.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.25 |
| Sights | No Sights |
| Weight | 7 lbs. 4 oz. |
| Width | 7.1 |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Checkering | Yes |
| Color | STAINLESS |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.30 X 7.55 X 47.50 |
| Hand | Right Hand |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | 700 |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed Synthetic |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic Stock with Overmold Grip Panels |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight (lbs) | 7.4 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |


