Product Information
| UPC | 810070689919 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R85897 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | CrossFire Adjustable Trigger |
| Additional Feature 2 | Tactical Bolt Knob |
| Additional Feature 3 | Optic Rail Included |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 783 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Capacity | 5 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Synthetic Stock Kryptek Obskura Transitional |
| Grip Type | Kryptek Obskura Transitional |
| Illuminated Reticle | False |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Overall Length | 43.6" |
| Package Height | 3.6 |
| Package Length | 48.4 |
| Package Width | 9.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.35 |
| Special | Threaded Barrel |
| Weight | 10.35 |


