Product Information
| UPC | 011356185297 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 18529 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | AccuTrigger |
| Additional Feature 2 | M25 Heavy Barrel |
| Additional Feature 3 | Two Piece Weaver Base |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | SAVAGE ARMS INC. |
| ATF Model | 25 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Button Rifled |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber/Gauge | .204 RUGER |
| Capacity | 4 + 1 |
| Checkering | No |
| Color | No |
| Country of Origin | US |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 4.35 X 8.55 X 49.25 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Laminate Stock Brown Laminate Thumbhole |
| Grip Type | Brown Laminate Thumbhole |
| Hand | Right Hand |
| Height | 8.5 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 49 |
| Material | Carbon Steel |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Other Features | DIAMETER-SPECIFIC SHORT ACTION |
| Overall Length | 43.75" |
| Package Height | 8.5 |
| Package Length | 49.0 |
| Package Width | 3.75 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-12 |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.6 |
| Sights | No |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Thumbhole |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | LAMINATE |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 10.6 |
| Weight (lbs) | 8.35 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Width | 3.75 |

