Product Information
| UPC | 062654927508 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 92750 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Heavy Spiral Fluted Barrel |
| Additional Feature 2 | Two Piece Weaver Base |
| Additional Feature 3 | Adjustable AccuTrigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | SAVAGEARMSINC/SAVAGEARMSINC |
| ATF Model | 93 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Heavy Spiral Fluted |
| Barrel Length | 21" |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Caliber/Gauge | .22 Magnum |
| Capacity | 5 + 1 |
| Checkering | No |
| Color | No |
| Country of Origin | CA |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.40 X 8.50 X 42.15 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Grip Material | Laminate Stock Laminate Evolution Stock |
| Grip Type | Laminate Evolution Stock |
| Hand | Right Hand |
| Height | 6 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 42 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Number of Magazines | 1 5 rd. Detachable Box |
| Other Features | ACCU-TRIGGER, |
| Overall Length | 40" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 42.0 |
| Package Width | 8.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.0 |
| Sights | Integrated Base |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Thumbhole |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | LAMINATE |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 6.84 lbs. |
| Weight (lbs) | 6.8 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 3.25 |
| Barrel Finish | Stainless |
| Drilled & Tapped | Yes |

