Product Information
| UPC | 011356324597 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32459 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Fluted |
| Barrel Length | 16.50" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 4 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Overall Length | 36.76" |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Stock Description | Adj LOP |
| Stock Finish Group | Gray |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 0.0 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |

