Product Information
| UPC | 811452025967 |
|---|---|
| Manufacturer | Seekins Precision |
| Manufacturer Part Number | 0011710201-F |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Adj. Carbon Fiber Cheek Piece |
| Additional Feature 2 | M24 Heavy Contour Barrel |
| Additional Feature 3 | Arca Swiss Rail Installed |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | SEEKINS PRECISION |
| ATF Model | HIT HAVAK |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Heavy Contour Threaded |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 5 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | FLAT DARK EARTH |
| Finish Type | Other Finish |
| Grip Material | Chassis FDE Adjustable Chassis |
| Grip Type | FDE Adjustable Chassis |
| Illuminated Reticle | False |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. PMAG |
| Package Height | 5.0 |
| Package Length | 52.0 |
| Package Width | 12.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-11.25" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 19.5 |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Description | Adjustable Folding |
| Stock Finish Group | Brown |
| Trigger | Trigger Tech Diamond |
| Weight | 12 lbs. |
| Weight Range | 12 lbs to 12.99 lbs |

