Product Information
| UPC | 619835011558 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H001T-17H |
| Action | Lever Action |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Type | Octagon |
| Caliber/Gauge | .17 HM2 |
| Capacity | 13 |
| Color | Black |
| Finish | BLACK |
| Length | 38'' |
| Material | ALUMINUM |
| Model | Frontier |
| Overall Length | 38" |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Shipping Weight | 7.2 |
| Sights | Adjustable Rear/Bead Front |
| Stock Description | Straight Grip |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Stock Type | Straight-grip American Walnut |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 6.5 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |

