Product Information
| UPC | 619835500052 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H018G-410 |
| Action | Lever Action |
| Additional Feature 1 | Swivel Studs |
| Additional Feature 2 | Side Gate |
| Additional Feature 3 | Checkered Pistol Grip |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| ATF Model | H018G-410 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Barrel Type | Round |
| Caliber/Gauge | .410 Bore |
| Capacity | 6 |
| Chamber Size | 2.5" Shells Only |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | (1) Full Invector Style |
| Chokes Included | Full |
| Color | Blue |
| Description | Side Gate |
| Dimension | 2.20 X 7.40 X 46.35 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | BLUE |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock American Walnut |
| Grip Type | American Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 46.5 |
| Max Chamber Size | 2.5" |
| Model | Lever Action .410 Shotgun |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Other Features | INVECTOR CHOKE THREADS, |
| Overall Length | 42.75" |
| Package Height | 2.0 |
| Package Length | 46.1 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Blued Steel |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.4 |
| Sights | Brass Bead Front |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 7.54 lbs |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 7.5 |

