Product Information
| UPC | 747115458981 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | OR1MB2028RGG |
| Action | Break Open |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Chamber Size | 3" |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Overall Length | 45.50" |
| Sights | Brass Bead Front |
| Stock Description | Fixed w/Prince of Whales Grip |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 6.10 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |

