Product Information
| UPC | 810070688783 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R68878 |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| ATF Type | Shotgun |
| ATF Model | 870 |
| Barrel Length | 23" |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 3 | Cantilever Mount |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Additional Feature 1 | Fully-Rifled Heavy Barrel |
| Action | Pump Action |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| Capacity | 4 |
| Receiver | Milled |
| Weight | 8 lbs. |
| Product Type | Shotgun |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 7.1 |
| Chamber Size | 3" |
| Package Length | 47.5 |
| Drilled and Tapped | False |
| Choke Type | Fully Rifled Bore |
| Finish | MATTE BLUED |
| Package Height | 3.1 |
| Overall Length | 43.25" |
| Width | 7 |
| Length | 47.3 |
| Height | 3.1 |
| Illuminated Reticle | False |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Finish Type | Blued |


