Product Information
| UPC | 810070689452 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R82102 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Heavy, Fluted, Rifled Barrel |
| Additional Feature 2 | Scope Mount Ready |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 25.5" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 4 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | Fully Rifled Bore |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | KRYPTEK OT |
| Finish Type | CAMO |
| Grip Material | Camo Stock KRYPTEK OT |
| Grip Type | Kryptek OT |
| Illuminated Reticle | False |
| Overall Length | 47" |
| Package Height | 4.6 |
| Package Length | 48.4 |
| Package Width | 10.7 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.8 |
| Weight | 10.8 |

