Product Information
| UPC | 030317018993 |
|---|---|
| Manufacturer | Leupold |
| Manufacturer Part Number | 175081 |
| Additional Feature 1 | Custom Dial System (CDS) |
| Additional Feature 2 | Twilight Light Management |
| Adjustable | 1/4 MOA |
| Adjustable Objective | False |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte |
| Finish Type | Black |
| Height | 1.8 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 14.6 |
| Model | VX-Freedom |
| Objective | 40mm |
| Package Height | 3.9 |
| Package Length | 17.1 |
| Package Width | 4.1 |
| Power | 6X – 18X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Tri-MOA Reticle |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.75 |
| Size | 30mm |
| Subcategory | Scopes & Magnified Optics |
| Weight | 1.75 |
| Width | 1.8 |
| Adjustable Parallax | No |
| Coating Type | Waterproof, Fogproof |
| Dimension | 4.00 X 4.60 X 17.15 |
| Eye Relief | 5.10"-3.80" |
| Field of View | 13.10-6.8 ft @ 100 yds |
| Field of View (100 yards) | 13.1-6.8 |
| Front Lens (mm) | 40 |
| Length (in) | 14.3000 |
| Lens Caps Included | No |
| Locking Turrets | No |
| Magnification | 6-18x |
| Optics Type | RIFLE |
| Proofs | Fog/Shock/Waterproof |
| Rings Included | No |
| Target Turrets | No |
| Tube Diameter | 30mm |
| Tube Size | 30mm |
| Weight (oz) | 17 |



