Product Information
| UPC | 043125002375 |
|---|---|
| Manufacturer | Connecticut Valley Arms / CVA |
| Manufacturer Part Number | CR4442XP |
| Action | Single Shot |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Caliber/Gauge | .45-70 GOVERNMENT |
| Capacity | 1rd |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Rate of Twist | 1:20" |
| Safety | Hammer Block |
| Shipping Weight | 8.6 |
| Stock Description | Adjustable |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight | 0.0 |

