Product Information
| UPC | 806703018096 |
|---|---|
| Manufacturer | Dan Wesson |
| Manufacturer Part Number | 01809 |
| Action | Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Dan Wesson Firearms |
| ATF Model | Specialist |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | 4.25" |
| Barrel Length | 4.25" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 8 + 1 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Stainless |
| Finish Color | BeadBlasted |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w/Beavertail & Picatinny Rail |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grip Material | Steel Frame Steel Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Hand | Right Hand |
| Height | 1.45 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 8.75 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | SPECIALIST |
| Number of Magazines | 2 8 rd. |
| Overall Length | 8" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 14.0 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Commander |
| Shipping Weight | 3.9 |
| Sights | Night Sights |
| Sights Type | Fixed Tritium Night |
| Size | Commander |
| Slide Description | Serrated |
| Stock Type | Steel Frame |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 3.9 |
| Width | 5.5 |

