Product Information
| UPC | 727962710685 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | SRR32SB6PG |
| Action | Revolver |
| Barrel Finish | Satin Black |
| Barrel Length | 6.5" |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Caliber/Gauge | .32 H&R MAGNUM |
| Capacity | 6 |
| Color | Black |
| Cylinder Finish | Satin Black |
| Finish | Satin |
| Frame | Steel |
| Frame Description | Steel Frame |
| Grip Material | POLYMER |
| Hammer Style | Exposed |
| Material | STEEL |
| Model | Rough Rider |
| Overall Length | 11.79" |
| Product Type | Single Action Only |
| Safety | Thumb Safety |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Size | Full Size |
| Subcategory | Revolvers |
| Weight | 2.09 lbs |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |

