Product Information
| UPC | 859890005387 |
|---|---|
| Manufacturer | LWRC |
| Manufacturer Part Number | SIX8A5RODG16 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Standard Heavy Barrel |
| Additional Feature 2 | Ambi Bolt Catch/Mag Release |
| Additional Feature 3 | 12" Configuragle Rail System |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | LWRC INTERNATIONAL |
| ATF Model | SIX8-A5 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 6.8mm SPC |
| Capacity | 30 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Olive Drab Green |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Collapsible / Folding Stock LWRC Compact Adjustable Stock |
| Grip Type | LWRC Compact Adjustable Stock |
| Height | 4.2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 43.1 |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Overall Length | 32.1" – 35.4" |
| Package Height | 4.2 |
| Package Length | 43.1 |
| Package Width | 11.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" RH |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.0 |
| Sights | LWRC Skirmish Back-Up Sights |
| Special | Threaded Barrel |
| Weight | 10.0 |
| Width | 11.2 |

