Product Information
| UPC | 761226089544 |
|---|---|
| Manufacturer | Magnum Research |
| Manufacturer Part Number | MLR22WMH-GT |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Graphite Barrel |
| Additional Feature 2 | Weaver Style Accessory Rail |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Magnum Research |
| ATF Model | MLR-1722M |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 19.0" |
| Caliber/Gauge | .22 Magnum |
| Capacity | 9 + 1 |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | BLACK |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Synthetic Stock Hogue Overmolded |
| Grip Type | Hogue Overmolded |
| Height | 1.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 36 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Overall Length | 38.0" |
| Package Height | 4.0 |
| Package Length | 43.0 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 11.4 |
| Special | Threaded Barrel |
| Weight | 11.4 |
| Width | 5 |
| Barrel Description | Carbon Fiber Steel |
| Barrel Length Range | 19" to 19.99" |
| Hand | Right Hand |
| Material | ALUMINUM |
| Muzzle | Threaded |
| Sights | Optic Ready |
| Stock Description | Hogue Overmold |
| Stock Finish Group | Black |

