Product Information
| UPC | 723551444344 |
|---|---|
| Manufacturer | Military Arms |
| Manufacturer Part Number | 21000155 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 18.5 |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 5 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | No |
| Choke Type | 3 Choke Tubes |
| Chokes Included | 3 |
| Color | Black |
| Dimension | 3.25 X 8.55 X 41.55 |
| Finish | Anodized |
| Finish Type | Blued |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.2500 |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 41.5500 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | MAC 1014 |
| Montecarlo | No |
| Other Features | BENLLI/MOBIL |
| Overall Length | 47.80" |
| Recoil Pad | Yes |
| Shipping Weight | 9.9 |
| Sights | Blade Front/Ghost Ring Rear |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | HARDWOOD |
| Stock Type | TACTICAL |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 10.4 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Width | 8.5500 |

