Product Information
| UPC | 015813851862 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 85186 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | 1 Choke Tube |
| Chokes Included | X-Factor Modified |
| Color | Realtree Camo |
| Finish | Cerakote |
| Model | 940 Pro |
| Overall Length | 48.75" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Shipping Weight | 11.0 |
| Sights | Fiber Optic |
| Stock Description | Self Draining |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 10.9 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |

