Product Information
| UPC | 843068143810 |
|---|---|
| Manufacturer | Proof Research |
| Manufacturer Part Number | 143810 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Match Grade Threaded |
| Barrel Length | 18" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | .22 Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Muzzle | Thread Protector |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Stock Description | Proof Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Trigger | TriggerTech |
| Weight | 13.278 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |

