Product Information
| UPC | 810070688929 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R68892 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Elite Hunter Timney Trigger |
| Additional Feature 2 | 8-40 Reciver Thread Screws |
| Additional Feature 3 | Enlarged Ejection Port |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 + 1 |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Black Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Carbon Fiber Stock AG Composite Carbon fiber |
| Grip Type | AG Composite Carbon fiber |
| Hand | Right Hand |
| Illuminated Reticle | False |
| Model | 700 |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Overall Length | 45.75" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 47.5 |
| Package Width | 7.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | No Sights |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 8 lbs. 8 oz. |
| Length | 45.75'' |
| Muzzle | Threaded |
| Stock Material | Composite |

